Binét Ágnes

Binét Ágnes (Budapest, 1920. augusztus 1. – Budapest, 1991. június 19.) pszichológus, klinikai gyermek-szakpszichológus, pszichoterapeuta, mese-és tankönyv szerkesztő.

Binét Ágnes már egész fiatalkorában rendkívüli műveltségre tett szert, sokirányú érdeklődésének, ambiciózusságának és kiváló nyelvtudásának köszönhetően a szakma legnagyobbjaitól tanulhatott (Jean Piaget, Szondi Lipót, Hermann Imre).

Élete

Binét Ágnes 1920-ban született Budapesten.  Kiváló nyelvtudásának köszönhetően pszichológiát Budapesten és Svájcban tanult. A háború kitörése előtt a genfi J.J. Rousseau Intézetben Piaget közvetlen tanítványa lehetett, majd Budapesten Szondi Lipót tanította. Családja néhány tagját, zsidó származásuk miatt, elhurcolták a II világháború ideje alatt, de Binét  Ágnes nagyobb atrocitások nélkül vészelte át a Holokausztot.

A háború után 1945 és 1948 között szabad bölcsészetet hallgatott, miközben 1947-től a Mérei Ferenc vezette Fővárosi Gyermeklélektani Intézetbe járt többek között Nemes Líviával és Fröster Verával. Itt, a későbbi Országos Neveléstudományi Intézetben, ismerkedett meg férjével, Varga Tamás matematikussal, akitől két gyermeke született: Varga Zsuzsa és Varga György.

A hatvanas években gyermekpszichológusként dolgozott az MTA Pszichológiai Intézetében, majd rövid ideig a Szél utcai Nevelőotthonba.

1968-ban György Júlia alapította a legendás Faludi utcai Pszichoanalitikus Intézet és Pszichoterápiás Szakrendelőt, melyben az angolszász mintát követve komplex, pszichiátriai, pszichológiai és pedagógiai módszerekkel kezelték a gyerekeket. Itt dolgozott a hetvenes években Binét Ágnes gyerekanalitikusként, majd innen ment nyugdíjban 1980-ban.

Nyugdíjazása után még előadásokat tartott, részt vett az International Psychoanalitical Association (IPA) kongresszusain, s nem utolsó sorban élete végéig felnőtt pácienseket gyógyított, tanított. A Magyar Pszichoanalitikus Egyesület tanulmányi bizottságának tagja volt.

Hermann Imre életműve nagy hatással volt Binétre, ezt Az ember ősi ösztönei című kötet újrakiadásán való fáradozása is bizonyítja. Valamint Binét Ágnesnek köszönhetjük, Hermann Alice gyűjteményes kötetének A gyermekben érlelődik a jövő kiadását.

Pszichoanalitikus képzettségét Hermann Imrénél szerezte. Hermann elméleti munkássága – különös tekintettel a megkapaszkodási ösztönre – átgondolásra kerül A kötődés vagy megkapaszkodás című tanulmányában, amely külföldön is megjelent. Ebben Bowlby kötődéselméletét hasonlítja össze Hermann megkapaszkodási ösztön teóriájával.

Szakmai pályafutása nem merült ki a pszichológiai munkásságában, 1943-ban Aszódi Évával, a Cserépfalvi által kiadott Versek könyvének szerkesztője volt, valamint az ötvenes években, amikor a pszichológia tiltott volt Magyarországon, tankönyveket és mesekönyveket szerkesztett a Móra kiadó számára.

Binét Ágnes rövid lefolyású betegsége következtében 1991. június 19.-én hunyt el Budapesten.

Művei

Művei szerzőként:

–           Gyermekjátékok (Budapest, 1947)

–           A 3–6 éves gyermek. A gyermek helye otthonában. (társszerzők:Tardos Anna, Varga Domokos, Budapest, 1969)

–           Gyermeklélektan (társszerző: Mérei Ferenc, Budapest, 1970)

–           Ablak-Zsiráf. Képes gyermeklexikon (Mérei Ferenccel, Budapest, 1971)

–           Gyurka számolni tanul (Budapest, 1981)

–           A nevelés pszichológiai alapjai II. (a szöveggyűjtemény társszerzőjeként, Budapest, 1990)

–           Olvasás és a társadalom (társszerzőként Gereben Ferenc és Nagy Attila szöveggyűjteményében- Budapest, 1992)

–           A gyermek-pszichoterápia elmélete és gyakorlata I-III. (a szöveggyűjtemény társszerzőjeként, Budapest, 1993)

–           Tanulás és fejlesztés (társszerzőként Lukács K. József szöveggyűjteményében- Szekszárd, 1994)

Közreműködései: